top of page

O nás

Každý jsme jiný, ale máme mnoho společného. Naše předky. Bez nich bychom zde nebyli ani my.

Naši předkové za sebou zanechali stopy a nás to baví, se po těch stopách vydávat proti času.

Každý z nás máme jiný příběh, ale příběhy našich společných předků jsou jeho součástí ...

Lucie.jpg

Lucie Odkolek, B.A.

předsedkyně správní rady NF Odkolek

lucie@odkolek.com

Lucie Odkolek je prapraprapravnučkou Frederiky Josefy Odkolkové, nejstarší dcery roudnického podnikatele Jana Odkolka

a jeho ženy Josefy roz. Štěpanovské - dcery roudnického starosty.  Z původně třinácti dětí se dospělosti dožily jen čtyři. Po smrti maminky se o ně starala právě Frederika. Její poslední sestra, Františka Odkolková, zemřela jako třináctiletá. To už  byla Frederika provdaná za Hynka Malíka - právě on šel za svědka mladšímu bratrovi Frederiky, Františkovi (Franzovi) Antonínu Odkolkovi při svatbě

s Annou Johnovou. Těm se později narodil syn František Serafín Odkolek, který založil slavnou firmu Fr. Odkolek. Další z bratrů Frederiky, Antonín Odkolek, se oženil s Františkou Kubíkovou, dcerou roudnického mlynáře Jan Kubíka. Kubíkovi patřil největší mlýn v Roudnici a tímto sňatkem se poprvé v rodině Odkolků ocitlo mlynářské řemeslo. Vnučka Frederiky Odkolkové se později provdala za finančního radu JUC. Františka Pavelku. Lucie Odkolek se věnuje především badatelské činnosti. 

Sloboda.JPG

Slobodan Soldán

člen správní rady NF Odkolek

fond@odkolek.com

Když se praprababička Slobodana Soldána, Anna Odkolková, vdávala za Dr. h.c. Ing. Rudolf Sládečka , šel jí za svědka její bratranec Jindřich Odkolek. Ten byl v té době posledním majitelem firmy Fr. Odkolek a velkým mecenášem české kultury. Jindřich i jeho sestra Ludmila si s Annou byli velmi blízcí. Otec Anny Odkolkové (a praprapradědeček Slobodana), Adolf Odkolek, byl nejen bratrem Františka Serafína Odkolka, ale sám vlastnil mlýn v Podluskách (Roudnice nad Labem) a dokonce pomáhal bratrovi s financováním modernizace mlýna na Kampě. Slobodanův pradědeček Rudolf Adolf Sládeček byl významným českým vědcem v oboru hornictví a hutnictví, kterého jeho práce zavedla až do Bosny a Hercegoviny. Maminka Mirjana se v roce 1942 narodila v Sarajevu, ale později se provdala za českého historika Doc. PhDr. Ladislava Soldána, CSc.  a s manželem žila až do roku 2015 v Brně. Slobodan a jeho bratr Tomislav rádi vzpomínali na vyprávění jejich babičky Heleny Sládečkové a její vzpomínky a zážitky z dob, kdy ještě Odkolkové bydleli na Kampě. Tomislav se později snažil získat více informací o pozadí údajné "znovu obnovené pekárny Odkolek", která se na trhu objevila v 90. letech. V této věci se angažoval až do své náhlé smrti, jejíž pozadí je dodnes velmi nejasné. Slobodan je členem správní rady nadačního fondu Odkolek, jedním z jeho cílů je rekonstrukce hrobky rodiny Odkolků, kde je pohřben František Serafín Odkolek, jeho bratr Antonín a rodiče: František (Franz) Serafín Antonín Odkolek a jeho žena Anna Odkolková roz. Johnová, jejichž je Slobodan prapraprapravnukem.

bottom of page