JAN ODKOLEK (*25.9.1755 Roudnice - 17.4. 1823 Roudnice)

 

Majitel roudnického řeznictví a mydlářské manufaktury, byl dědečkem Františka Serafína Odkolka (a zároveň 5xpradědečkem zakladatelky nadačního fondu Odkolek, Lucie Groene Odkolek). Jan Odkolek byl vnukem Antonína Kryštofa Odkolka, a tak současně prapravnukem Viléma Jindřich barona Odkolka z Újezdce (+30.12.1681, Mžany) a Alžběty Polyxeny roz. Horňatecké z Dobročovic. Jan Odkolek se oženil se s dcerou roudnického starosty Františka ŠtěpanovskéhoJosefou roz. Štěpanovskou. Měli 13 dětí, z nichž jen málo se dožilo dospělého věku. Byla mezi nimi  Frederika Josefa Odkolek (4xprababička Lucie Groene Odkolek), Antonín Adalbert Odkolek a František Antonín Odkolek (otec Františka Serafína Odkolka a 4xpraděd člena správní rady nadačního fondu Odkolek, Slobodana Soldána).

 

Nejstarší FREDERIKA JOSEFA ODKOLEK se provdala za majitele roudnického hostince Hynka Malíka a starala po smrti maminky nejen o syna Hynka, ale také o další sourozence (její nejmladší sestra Františka Odkolková zemřela ve 13 letech, tři roky po smrti maminky). Její vnučka Marie se provdala za "finančního radu" JUC. Františka Pavelku z  Říčan.  

 

ANTONÍN ODKOLEK si vzal za ženu Františku Kubíkovou, dceru roudnického mlynáře Jana Kubíka a přinesl tak do rodiny řeznického mistra "mlynářské řemeslo". Jedním z jeho potomků byl litoměřický lékárník Karel Odkolek.

FRANTIŠEK ANTONÍN se oženil s Annou Marií roz. Johnovou z Brandýsa. Za svědka jim šel manžel sestry Frederiky Josefy, Hynek Malík.  Oba dva synové "přeběhli" k mlynářství:  František Serafín Odkolek (pozdější zakladatel slavné firmy Fr. Odkolek) a  Adolf Antonín Odkolek (majitel mlýna a statku v Podluskách). Třetímu synovi Josefu Františkovi byl později uznán titul baron Odkolek z Újezdce (německy Freiherr Odkolek von Augezd nebo Aujezd), oženil s Ernestine baronkou Strobl von Mansee a zemřel ve Vídni. Jeho syn Adolf baron Odkolek z Újezdce se v Rakousku stal slavným vynálezcem v oblasti zbraní a letecké techniky. Jedna z jeho posledních fotografií je z letiště u Vídně, kde experimentoval s novým vynálezem padáku. Láska k technickým vymoženostem a pokroku se nese celou historií rodiny. František Serafín modernizoval jako jeden z prvních svoje mlýny a jeho syn (a český bratranec  Adolfa) Jindřich  Odkolek sice převzal po otci mlýny a pekárny, sám ale vynalezl "trochu jiný" psací stroj.

 

František S. Odkolek               Felix Pavelka                           Adolf baron Odkolek z Újezdce    Lucie Groene Odkolek 

zakladatel firmy Fr. Odkolek    vrchni insp.drah                      vynálezce                                    NF Odkolek