Lucie F. Groene Odkolek

nar. 29. prosince 1969 

vdaná, dvě děti (30,14) 

VZDĚLÁNÍ 

MOTION PICTURE INSTITUTE OF MICHIGAN

(absolventský film The Beggar's Story /2008)

obor: Režie/Filmová produkce 


 

HUMBOLDTOVA UNIVERZITA

(Berlín, Německo 1994- 2000/2019-2021)

obor: Bohemistika / Středověký německý jazyk a literatura / Politologie

od 2019: Slovanské jazyky a literatura/Sociologie 


 

STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA STROJNÍ

(Praha, 1984-1988)

obor: Technologie

 

PRACOVNÍ ZKUŠENOSTI (TV/FILM) 


TV NOVA, reportérka, TV režie a scénáře (1999-2004) 


TV MARKÍZA, zahraniční zpravodajka (1998-1999) 


TV GALAXIE, šéfredaktorka (1998-1999) 


TV PREMIERA/TV PRIMA, redaktorka regionálního zpravodajství Praha (1997-1998) 


FILMOVÉ CENY A FESTIVALY 

MPI FILM FESTIVAL, MICHIGAN 2008

“BEST PICTURE”, “BEST ART DIRECTION”

 

DETROIT WINDSOR FILM FESTIVAL, 2008 

 

INTERNATIONAL FAMILY FILM FESTIVAL HOLLYWOOD, 2009

“BEST SHORT” FINALIST

Během studia (1996) jsem dostala možnost získat praxi jako redaktorka pražského regionálního zpravodajství TV Premiéra (dnes TV Prima). Následovala nabídka na trvalou spolupráci, kterou jsem přijala. 
Od roku 1997 začala výrobu regionálního zpravodajství pro TV Prima zajišťovat TV Galaxie, pokračovala jsem zde jako redaktorka, později jako šéfredaktorka zpravodajství. Zároveň jsem jako zahraniční zpravodajka začala natáčet reportáže pro hlavní zpravodajství TV Markíza.


 

Od roku 1999 jsem začala pracovat jako redaktorka pro TV Nova, později jsem vedle scénářů pro vlastní reportáže začala tyto také režírovat. Práce v televizi a zároveň dojíždění na univerzitu v Berlíně a péče o syna, který začal chodit do základní školy v Praze, vedlo k rozhodnutí studium na nějakou dobu přerušit. V té době jsem měla ukončené tzv. základní (ekvivalent dnešního bakalářského) vysokoškolské studium, a to složením postupové zkoušky ze všech oborů (politologie, středověká německá literatura a jazyka a politologie). Vzhledem k pobytu ve Spojených státech od roku 2005 jsem se nakonec na Humboldtovu univerzitu vrátila až v dubnu 2019, a to na Fakultu jazykovědy a literárních věd (Institut slavistiky a hungarologie) a Fakultu kulturních, sociálních a vzdělávacích věd (Institut pro sociologii) s tím, že Humboldtova univerzita do tohoto studia započítala studium z let 1994-2000 a zapsala mě pod původním matrikulačním číslem.  

 


V roce 2005 dostal můj budoucí manžel pracovní nabídku ve Spojených státech, kam jsme se odstěhovali. Nejdříve do Detroitu a poté do Los Angeles. V Detroitu jsem roku 2008 
absolvovala filmovou školu Motion Picture Institute of Michigan. Můj absolventský film „Beggar’s Story“ (filmová adaptace Nerudovy povídky „Přivedla žebráka na mizinu“) uspěl mimo jiné ve finále mezinárodního festivalu „International Family Film Festival“, který se koná každý rok v Raleigh Studios v Hollywoodu. 

 

V roce 2009 jsem se stala členkou americké asociace režisérek (Alliance of Women Directors) a Women In Film v Los Angeles. Od roku 2017 do roku 2019 jsem v Praze vedla v Praze českou pobočku této organizace. Pracovně jsem se věnovala především psaní scénářů se zaměřením na rodinné celovečerní filmy (např. práva k originálnímu scénáři pro celovečerní film „Christmas The Air“ zakoupila roku 2012 produkční společnost Zentropa). 

 

V minulém roce jsem založila nadační fond Odkolek, viz zde.  Cílem nadačního fondu je především badatelská činnost a rekonstrukce hrobky Odkolků na Malostranském hřbitově, kde je pohřbený mladší bratr mojí 4xprababičky Frederiky J. Odkolkové, František "Franz" Antonín Odkolek (otec mlynáře Františka Serafína Odkolka). 

ZÁJMY:
 historie, literatura, architektura a sociologie. 

JAZYKY: 
anglicky a německy (plynně) ruština (maturitní zkouška) 

Groene_Odkolek.jpg